Ikonka symbolizująca ustawieniaStrona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka), jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Aby dowiedzieć się co to są pliki cookie oraz zmienić ich ustawienia, a także  zapoznać się klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych (Obowiązek informacyjny - RODO) zapoznaj się z tym artykułem 

Przejdź do: TREŚCI MENU STOPKI

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej

wybierz rozmiar i kolor

  link do wersji standardowej strony link do kontrastowej wersji strony

Czapla siwaSkłada się z dwóch pętli:
nadbużańsko-archeologicznej i historyczno-staszicowskiej.

Pętla nadbużańsko-archeologiczna
znakowana na zielono

Gródek (płaty roślinności stepowej; most kolejowy na Bugu - początek jedynej w Polsce linii szerokotorowej LHS; dolina rzeki Bug) - Czumów (eklektyczny pałacyk z XIX w. - kraniec ścieżki historyczno - przyrodniczej „Królewski Kąt”)

- Ślipcze (tajemnicze kurhany z „Mogiłą Chrobrego”; przełom Bugu) - Kosmów (park podworski; kopiec-pomnik z okresu zarazy morowej) - Cichobórz („Czapliniec”- ostoja czapli siwej) - Masłomęcz (miejsce sensacyjnych odkryć archeologicznych dotyczących skandynawskich Gotów, replika Chaty Gockiej) - Czerniczyn (zabytkowy, murowany kościółek - dawna cerkiew unicka) - Gródek (wieża widokowa, panorama „Królewskiego Kąta”)

 

Panorama Królewskiego Kąta w Gródku
Panorama Królewskiego Kąta w Gródku

Panorama Królewskiego Kąta w Gródku
Eklektyczny Pałacyk w Czumowie - XIX w.
Kurhan w Ślipczu
Przełom Bugu w Ślipczu
Czapla siwa w Cichobórzu
Replika chaty gockiej w Masłomęczu

 

Pętla Historyczno-Staszicowska
znakowana na niebiesko

Ruiny spichrza w MoroczynieGródek (miejsce pochówku matki chrzestnej Bolesława Prusa; stanowisko żołny; płaty roślinności stepowej; miejsce częstych prac wykopaliskowych; wąwóz lessowy; stanowisko susła perełkowanego; wczesnośredniowieczne grodzisko - kraniec ścieżki historyczno - przyrodniczej „Królewski Kąt”) - Husynne (kurhan „Księżycowa Mogiła; dolina rzeki Bug; szlak bocianich gniazd; kwatera wojskowa z nieznanymi żołnierzami zamordowanymi przez sowietów w 1939 r.) - Moroczyn (ruiny zespołu dworskiego z XIX w.; park podworski ze stawem pośrodku; przydrożna kapliczka z XVIII w.) - Szpikołosy (drewniany kościółek z 1801 r. - dawna cerkiew unicka; historyczna kapliczka) - Dziekanów ( pamiątkowa tablica Mieczysława Futy - przedwojennego kierownika miejscowej szkoły, więźnia kilku obozów koncentracyjnych; pomnik Stanisława Staszica, założyciela Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego; zarządcówka TRH; kuźnia TRH; pomnik nagrobny pierwszego prezesa TRH Józefa Grotthusa i jego żony Tekli; kaplica grobowa rodziny Grotthusów) - Świerszczów - Teptiuków (nadbużańskie jeziorka) – Gródek - koniec pętli historyczno - staszicowskiej.

 

Średniowieczne grodzisko w Gródku
Średniowieczne grodzisko w Gródku

Średniowieczne grodzisko w Gródku
Cmentarz wojenny w Husynnem
Ruiny dworskiego spichrza w Moroczynie
Dawna cerkiew w Szpikołosach
Zarządcówka TRH w Dziekanowie - XIX w.
Urząd Gminy Hrubieszów
ul. Bolesława Prusa 8
22-500 Hrubieszów

Telefony: 84 6962681, 84 6962025
Fax: 84 6962794
NIP: 919-13-65-265
REGON: 000545722
e-mail: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl
http://www.hrubieszow-gmina.pl
Copyright © 2020 Urząd Gminy Hrubieszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszelkie przepisy prawa podane na tej stronie mają charakter informacyjny i nie stanowią wykładni prawa.

Jeżeli znalazłeś błąd na tej stronie bądź masz uwagi dotyczące jej funkcjonowania napisz na adres: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl

Powrót na górę strony