Ikonka symbolizująca ustawieniaStrona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka), jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Aby dowiedzieć się co to są pliki cookie oraz zmienić ich ustawienia, a także  zapoznać się klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych (Obowiązek informacyjny - RODO) zapoznaj się z tym artykułem 

Przejdź do: TREŚCI MENU STOPKI

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej

wybierz rozmiar i kolor

  link do wersji standardowej strony link do kontrastowej wersji strony

Jednym z działań informacyjnych w ramach projektu pt. „Zmniejszenie presji na gatunki i siedliska poprzez kanalizację ruchu turystycznego na obszarze Błoni Nadbużańskich” było przeprowadzenie konferencji. Konferencja informacyjna została przeprowadzona w dniu 25 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach. Celem było poinformowanie o rezultatach i produktach, realizowanego przez Gminę Hrubieszów, projektu.

 

Ponadto, zadaniem konferencji było zaprezentowanie przedmiotów ochrony, objętych działaniami w ramach całego projektu, a więc siedliska murawy kserotermiczne i gatunków: żmijowiec czerwony, błotniak łąkowy, zimorodek i brodziec piskliwy. Prezentacje w tym zakresie wygłosili dwaj wynajęci prelegenci, wykładowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pan prof. Tomasz M. Gruszecki, Dyrektor Instytutu Hodowli Zwierząt i Ochrony Bioróżnorodności mówił o roli zwierząt gospodarskich (ze szczególnym uwzględnieniem owiec) w ochronie przyrody, a Pan dr hab. Grzegorz Grzywaczewski – adiunkt w Katedrze Zoologii, Ekologii Zwierząt i Łowiectwa zaprezentował informacje dotyczące ptaków Doliny Bugu.
Konferencję otworzył i prowadził Wójt Gminy Hrubieszów, Pan Jan Mołodecki. Projekt zaprezentował pracownik Urzędu Gminy Hrubieszów Pan Piotr Tarasiuk.


Uzupełnieniem właściwych prelekcji był występ Pana dr Krzysztofa Patkowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który przybliżył uczestnikom konferencji informacje o owcach rasy świniarka, które to właśnie przez dwa sezony wypasały działkę przy grodzisku w Gródku, chroniąc murawy kserotermiczne.


Działania w zakresie ochrony zasobów przyrodniczych Błoni Nadbużańskich, prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie, zaprezentowała specjalistka ds. obszarów Natura 2000 w tej instytucji, Pani Małgorzata Polkowska. Do podejmowania zobowiązań w ramach działań rolno-środowiskowo-klimatycznych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zachęcał starszy specjalista w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Hrubieszowie, Pan Mirosław Szlązak. Natomiast na projektu skierowanego na ochronę zasobów przyrodniczych, realizowanego przez Gminę Mircze, mówiła Pani Jolanta Stolarczyk – kierownik Referatu Promocji, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa Urzędu Gminy Mircze.


Na konferencję zaproszono przedstawicieli szkół, w tym zarówno uczniów, jak też nauczycieli oraz rolników, właścicielki gospodarstw agroturystycznych, przedstawicieli podmiotów wypożyczających kajaki, wędkarzy, sołtysów i radnych Rady Gminy Hrubieszów, przedstawicieli wszystkich samorządów lokalnych z terenu powiatu hrubieszowskiego i instytucji, które zajmują się ochroną przyrody.

 

Poniżej zamieszczono ilustracje:

 

Ilustracja artykułu

 

 

Ilustracja artykułu

 

 

Ilustracja artykułu

 

 

Ilustracja artykułu

 

 

Ilustracja artykułu

 

 

Ilustracja artykułu

 

 

Ilustracja artykułu

 

 

Ilustracja artykułu

 

Urząd Gminy Hrubieszów
ul. Bolesława Prusa 8
22-500 Hrubieszów

Telefony: 84 6962681, 84 6962025
Fax: 84 6962794
NIP: 919-13-65-265
REGON: 000545722
e-mail: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl
http://www.hrubieszow-gmina.pl
Copyright © 2020 Urząd Gminy Hrubieszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszelkie przepisy prawa podane na tej stronie mają charakter informacyjny i nie stanowią wykładni prawa.

Jeżeli znalazłeś błąd na tej stronie bądź masz uwagi dotyczące jej funkcjonowania napisz na adres: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl

Powrót na górę strony