Jednym z działań informacyjnych w ramach projektu pt. „Zmniejszenie presji na gatunki i siedliska poprzez kanalizację ruchu turystycznego na obszarze Błoni Nadbużańskich” było przeprowadzenie konferencji. Konferencja informacyjna została przeprowadzona w dniu 25 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach. Celem było poinformowanie o rezultatach i produktach, realizowanego przez Gminę Hrubieszów, projektu.

Ponadto, zadaniem konferencji było zaprezentowanie przedmiotów ochrony, objętych działaniami w ramach całego projektu, a więc siedliska murawy kserotermiczne i gatunków: żmijowiec czerwony, błotniak łąkowy, zimorodek i brodziec piskliwy. Prezentacje w tym zakresie wygłosili dwaj wynajęci prelegenci, wykładowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pan prof. Tomasz M. Gruszecki, Dyrektor Instytutu Hodowli Zwierząt i Ochrony Bioróżnorodności mówił o roli zwierząt gospodarskich (ze szczególnym uwzględnieniem owiec) w ochronie przyrody, a Pan dr hab. Grzegorz Grzywaczewski – adiunkt w Katedrze Zoologii, Ekologii Zwierząt i Łowiectwa zaprezentował informacje dotyczące ptaków Doliny Bugu.
Konferencję otworzył i prowadził Wójt Gminy Hrubieszów, Pan Jan Mołodecki. Projekt zaprezentował pracownik Urzędu Gminy Hrubieszów Pan Piotr Tarasiuk.

Uzupełnieniem właściwych prelekcji był występ Pana dr Krzysztofa Patkowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który przybliżył uczestnikom konferencji informacje o owcach rasy świniarka, które to właśnie przez dwa sezony wypasały działkę przy grodzisku w Gródku, chroniąc murawy kserotermiczne.

Działania w zakresie ochrony zasobów przyrodniczych Błoni Nadbużańskich, prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie, zaprezentowała specjalistka ds. obszarów Natura 2000 w tej instytucji, Pani Małgorzata Polkowska. Do podejmowania zobowiązań w ramach działań rolno-środowiskowo-klimatycznych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zachęcał starszy specjalista w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Hrubieszowie, Pan Mirosław Szlązak. Natomiast na projektu skierowanego na ochronę zasobów przyrodniczych, realizowanego przez Gminę Mircze, mówiła Pani Jolanta Stolarczyk – kierownik Referatu Promocji, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa Urzędu Gminy Mircze.

Na konferencję zaproszono przedstawicieli szkół, w tym zarówno uczniów, jak też nauczycieli oraz rolników, właścicielki gospodarstw agroturystycznych, przedstawicieli podmiotów wypożyczających kajaki, wędkarzy, sołtysów i radnych Rady Gminy Hrubieszów, przedstawicieli wszystkich samorządów lokalnych z terenu powiatu hrubieszowskiego i instytucji, które zajmują się ochroną przyrody.

Poniżej zamieszczono ilustracje:

Ilustracja artykułu

Copyright © 2020 Urząd Gminy Hrubieszów.