Ikonka symbolizująca ustawieniaStrona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka), jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Aby dowiedzieć się co to są pliki cookie oraz zmienić ich ustawienia, a także  zapoznać się klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych (Obowiązek informacyjny - RODO) zapoznaj się z tym artykułem 

Przejdź do: TREŚCI MENU STOPKI

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej

wybierz rozmiar i kolor

  link do wersji standardowej strony link do kontrastowej wersji strony

Grafika dekoracyjna artykułuUroczystości przed pomnikiem pamięci z tablicą pamiątkową ku czci 15 pp „Wilków” w Stefankowicach rozpoczęły rocznicowe obchody zwycięskiej bitwy pod Stefankowicami, polsko-bolszewickiej wojny 1920 roku. Apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i msza św. to dla poległych na okolicznych polach w 1920 r. a dla obecnych na tej uroczystości żywa lekcja historii i patriotyzmu.

Przypominała o tym także część artystyczna w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły oraz dzieci z tutejszego punktu przedszkolnego „Wilczęta”. Na cmentarzu w Moniatyczach złożono kwiaty na grobach żołnierzy 15 pp „Wilków”.


Przypomnieniem bitwy sprzed 95 lat była rekonstrukcja walk, którą przedstawili:
- Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych,
- Grupa Rekonstrukcyjna "Kresy" z Białegostoku,
- Szwadron Kawalerii Kowali z Borowa w barwach 24 Pułku Ułanów,
- Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich z Zamościa,
- Grupa Rekonstrukcyjna „Polska piechota 1920”.

Była to także okazja do prezentacji współczesnego wojska. Pokaz dynamicznego działania prezentowali zwiadowcy II Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Na zakończenie wystąpiła kapela „Kapeluśka” z Metelina.

Podczas Pikniku odznaczono Ochotniczą Straż Pożarną w Stefankowicach Złotą Odznaką Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego natomiast Odznakę Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymali: Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach, Zespół Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach oraz Janina Mróz ze Stefankowic-Kolonii.

Organizatorami Pikniku byli: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach, Stowarzyszenie „Sosenka” ze Stefankowic oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach.

Urząd Gminy Hrubieszów
ul. Bolesława Prusa 8
22-500 Hrubieszów

Telefony: 84 6962681, 84 6962025
Fax: 84 6962794
NIP: 919-13-65-265
REGON: 000545722
e-mail: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl
http://www.hrubieszow-gmina.pl
Copyright © 2020 Urząd Gminy Hrubieszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszelkie przepisy prawa podane na tej stronie mają charakter informacyjny i nie stanowią wykładni prawa.

Jeżeli znalazłeś błąd na tej stronie bądź masz uwagi dotyczące jej funkcjonowania napisz na adres: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl

Powrót na górę strony