Zawody strażackie -  konkurencja bojowaWszystko za sprawą strażaków, którzy "opanowali" wieś na cały niedzielny dzień, 12 lipca 2015. Do obiadu rywalizowały ze sobą drużyny z 15 miejscowości gminy w ramach miejsko-gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, po południu natomiast świętowali swój Jubileusz druhowie z Obrowca. W zawodach sportowo-pożarniczych wzięło udział 19 drużyn. Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7 x 50m z przeszkodami i ćwiczenia bojowe.

Czołowe miejsca zajęli:
- wśród męskich drużyn OSP: Hrubieszów przed Wołajowicami i Teptiukowem,
- wśród młodzieżowych drużyn: Teptiuków przed Ubrodowicami i Stefankowicami.
Po zakończeniu zawodów uhonorowano wielu zasłużonych druhów i druhen. Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał druh Edward Koza. Przyznano także medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa": 2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe. Złotym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczono po raz drugi Józefa Mizerskiego. Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymało 12 druhów i druhen.

Jubileusz rozpoczął naczelnik Jednostki Piotr Mączka. Zabierając głos, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Hrubieszowie a zarazem Wójt Gminy Hrubieszów druh Jan Mołodecki przypomniał kilka faktów z historii miejscowej jednostki. O Jednostce mówił także ks. Andrzej Puzon, który z ks. Piotrem Ciećkiewiczem – kapelanem strażaków koncelebrowali Mszę Św.

Trochę historii.
Ochotnicza Straż Pożarna w Obrowcu powstała w lutym 1964 roku. Założyli ją: Zdzisław Mociak, Kazimierz Łuszczuk i Kazimierz Makieła. Pierwszym prezesem był Kazimierz Łuszczuk a od 1986 pełni ją Mirosław Papuga. Pierwszym naczelnikiem był Zdzisław Mociak, obecnym jest Piotr Mączka. W wyposażeniu ma obecnie dwie motopompy ale jako jedyna w gminie posiada zabytkowy konny wóz pożarniczy.

Na zakończenie tej części uroczystości poświęcono pamiątkową tablicę i nowy garaż OSP. Jubileusz był także okazją do wręczenia medali i odznak członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Obrowcu. Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” przyznano 3 druhom, odznakę "Strażak Wzorowy" 2 druhom zaś odznakę "Za Wysługę Lat" otrzymało 22 druhów. Część artystyczną wystawiła miejscowa szkoła podstawowa. Uroczystość uświetniły występy zespołów działających przy GOK W Wołajowicach: "Zuzanki" z Moniatycz i "Czerwone Róże" ze Szpikołos. Najstarszym strażakiem na Jubileuszu był Zdzisław Mociak, jedyny z żyjących założycieli Jednostki OSP w Obrowcu. Najmłodszy "strażak", który pięknie prezentował swój strażacki mundurek, pasjonat i miłośnik tego zawodu, miał dopiero trzy latka.

Na scenie występują uczniowie

Wręczanie odznak druhom i druhnom
Dziecko  w stroju strażaka
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy
Poświęcenie nowego garażu OSP
Prezentacja musztry przez OSP Mieniany
Rozpoczęcie konkurencji bojowej
Zakończenie konkurencji bojowej
Zawodnicy pokonują przeszkodę
Zwycięzcy zawodów odbierają gratulacje

Copyright © 2021 Urząd Gminy Hrubieszów.