Cerkiew w HrubieszowieZnakowany na czerwono
Kózki - Hrubieszów - Dołhobyczów

Na terenie gminy i miasta Hrubieszów prowadzi przez:
Husynne (szlak bocianich gniazd; cmentarz wojenny) - Moroczyn (ruiny zespołu dworskiego z XIX w.; park podworski ze stawem, starym cmentarzem prawosławnym i mogiłą podchorążego Stanisława Bąka z 1939 r.) - Dziekanów (pomnik Stanisława Staszica; zarządcówka Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego;

kuźnia TRH; grobowiec pierwszego prezesa TRH - Józefa Grotthusa i jego żony Tekli; kaplica grobowa rodziny Grotthusów) - Hrubieszów (dom rodzinny prof. Wiktora Zina; dawna kwatera majora Henryka Dobrzańskiego, późniejszego „Hubala”; pomnik Bolesława Prusa i stara plebania - miejsce urodzenia autora Lalki i Faraona; dworek Du Chateau - Muzeum im. ks. St. Staszica, informacja turystyczna, siedziba Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego; jedyna w Polsce, XIII-to kopułowa cerkiew prawosławna; Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej) - Gródek (wczesnośredniowieczne grodzisko; stanowisko susła perełkowanego; wąwóz lessowy; stanowisko żołny; płaty roślinności stepowej; miejsce częstych prac wykopaliskowych) - "Królewski Kąt", bagniste obniżenie na pograniczu gródecko-czumowskim, miejsce przeprawy przez Bug Bolesława Chrobrego, podczas wyprawy na Kijów w 1018 roku (wieża widokowa, płaty roślinności stepowej) - Czumów (eklektyczny pałacyk z XIX w.) - Ślipcze (tajemnicze kurhany z "Mogiłą Chrobrego"; przełom Bugu) - Kosmów (park podworski; kopiec-pomnik z okresu zarazy morowej).

Cmentarz wojenny w Husynnem - 1939 r.

Pozostałość zespołu dworskiego w Kosmowie - obecnie kaplica
Ruiny dworku w Moroczynie
Zarządcówka TRH w Dziekanowie XIX w.
Dworek DuChateau z 1791 r. w Hrubieszowie
Dworek dawna plebania w Hrubieszowie, miejsce urodzenia Prusa
Kopuły Cerkwii prawosławnej w Hrubieszowie - 1875
Średniowieczne grodzisko w Gródku
Eklektyczny pałacyk w Czumowie XIXw.
Kurhan w Ślipczu