Przemarsz wojów gockichTo tutaj możemy "przenieść się" w czasy starożytności. Ówczesną stolicę regionu, założyli Goci w II w. n.e. Przybysze z północy, podążając ze Skandynawii do „lepszego świata”, południowo-wschodniej Europy, zatrzymali się na ok. 200 lat w Kotlinie Hrubieszowskiej.

Rozwinęli tutaj jedną z najbardziej fascynujących kultur ówczesnej Europy. Około 375 r. n.e., nękani przez najazdy wojowniczych plemion, m.in. Hunów, opuścili okolice Hrubieszowa. Zobaczymy tutaj m.in. zagrodę garncarza, półziemiankę tkaczki oraz chatę wojownika-kupca.

Dla bardziej aktywnych i wymagających, po uprzednim uzgodnieniu organizowane są 2-3 h żywe lekcje historii - dla grup zorganizowanych dla dzieci i młodzieży szkolnej. W ich trakcie prowadzone są pokazy i warsztaty dawnych rzemiosł, pokazy walk, prezentacja dawnej kuchni. Udostępniamy również miejsce ogniskowe.

Zwiedzanie: maj - październik, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00 -18:00, poniedziałek - nieczynne.

Zapraszamy także na imprezy:
Szczególnie widowiskowa jest Biesiada Archeologiczna w Masłomęczu z prezentacją życia codziennego starożytnych mieszkańców Europy - organizowana każdego roku w ostatni weekend lipca.

Wioska Gotów w Masłomęczu
Masłomęcz 99