Ikonka symbolizująca ustawieniaStrona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka), jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Aby dowiedzieć się co to są pliki cookie oraz zmienić ich ustawienia zapoznaj się z tym artykułem

Przejdź do: TREŚCI MENU STOPKI

Odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej

wybierz rozmiar i kolor

  link do wersji standardowej strony link do kontrastowej wersji strony

Gmina Hrubieszów rozpoczęła właśnie prowadzenie kontrolowanego wypasu muraw kserotermicznych przez owce. Wypas prowadzony jest przy grodzisku w Gródku (dawny gród Wołyń). Jednocześnie rozpoczęto pierwszy z dwóch sezonów wypasu, realizowanego w ramach projektu pt. „Zmniejszenie presji na gatunki i siedliska poprzez kanalizację ruchu turystycznego na obszarze Błoni Nadbużańskich”, który jest realizowany w ramach działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna podtyp 2.4.1a Działania o charakterze dobrych praktyk, związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Wypas muraw kserotermicznych na grodzisku w Gródku prowadzony jest w związku z koniecznością zapewnienia czynnej ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych, a także w celu zwiększenia turystycznej atrakcyjności obiektu. W tym roku owce będą gościć przy grodzisku do końca września. Ze względu na warunki terenowe (strome zbocza grodziska) wybrano owce rasy świniarka.


Owce pojawiły się także przy wieży widokowej w Gródku, ale tam realizowany jest projekt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z wypasu przy grodzisku w Gródku

 

Wypas owiec zdjęcie nr 1

Wypas owiec zdjęcie nr 2

Wypas owiec zdjęcie nr 3

Wypas owiec zdjęcie nr 4

Urząd Gminy Hrubieszów
ul. Bolesława Prusa 8
22-500 Hrubieszów

Telefony: 84 6962681, 84 6962025
Fax: 84 6962794
NIP: 919-13-65-265
REGON: 000545722
e-mail: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl
http://www.hrubieszow-gmina.pl
Copyright © 2018 Urząd Gminy Hrubieszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszelkie przepisy prawa podane na tej stronie mają charakter informacyjny i nie stanowią wykładni prawa.

Jeżeli znalazłeś błąd na tej stronie bądź masz uwagi dotyczące jej funkcjonowania napisz na adres: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl

Powrót na górę strony