Gmina Hrubieszów rozpoczęła właśnie prowadzenie kontrolowanego wypasu muraw kserotermicznych przez owce. Wypas prowadzony jest przy grodzisku w Gródku (dawny gród Wołyń). Jednocześnie rozpoczęto pierwszy z dwóch sezonów wypasu, realizowanego w ramach projektu pt. „Zmniejszenie presji na gatunki i siedliska poprzez kanalizację ruchu turystycznego na obszarze Błoni Nadbużańskich”, który jest realizowany w ramach działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna podtyp 2.4.1a Działania o charakterze dobrych praktyk, związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wypas muraw kserotermicznych na grodzisku w Gródku prowadzony jest w związku z koniecznością zapewnienia czynnej ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych, a także w celu zwiększenia turystycznej atrakcyjności obiektu. W tym roku owce będą gościć przy grodzisku do końca września. Ze względu na warunki terenowe (strome zbocza grodziska) wybrano owce rasy świniarka.

Owce pojawiły się także przy wieży widokowej w Gródku, ale tam realizowany jest projekt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z wypasu przy grodzisku w Gródku

Wypas owiec zdjęcie nr 1

Wypas owiec zdjęcie nr 2