Ilustracja artykułuHrubieszów: Bezpłatne badania wieku serca, spirometria, w kierunku osteoporozy. Już  13 lipca mieszkańcy Hrubieszowa mają możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. W ramach akcji organizowanej przez Fundację Ziko dla Zdrowia można sprawdzić stan swojego serca oraz zbadać płuca. Każde badanie kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wynikach wątpliwych, zaleceniem konsultacji lekarskiej. 13 lipca przy ul. Basaja 4 będzie można wykonać badanie płuc oraz analizę wieku serca. Spirometria służy rozpoznaniu i ocenie zaawansowania zaburzeń czynności płuc.

Tego typu badanie powinno być wykonywane co najmniej dwa razy w roku przez palaczy, a także osoby, które często kaszlą, mają duszności, czy szybko się męczą. Z kolei oszacowanie tzw. wieku serca odbywa się na podstawie algorytmu opracowanego przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Metoda ta w sposób szybki i bezinwazyjny, na podstawie wywiadu z pacjentem, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru masy ciała, współczynnika BMI, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, pozwala na określenie, przy użyciu specjalnej aplikacji, prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Wizyta w kardiobusie Fundacji Ziko dla Zdrowia umożliwia pacjentom wykonanie specjalistycznego badania bez konieczności rejestrowania się i długiego oczekiwania na termin wizyty. Ponadto, akcja zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki, profilaktykę schorzeń kardiologicznych oraz zachęca do dbania o zdrowie.  Z powodu ograniczonej ilości miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy: TELEFON (od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00): 12 687 57 90,
E-MAIL: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub NA MIEJSCU. Lokalizacja: Hrubieszów, ul. Basaja 4 Badanie płuc i analiza wieku serca: 13 lipca 2017, godz. 10:00-16:0.